OKB TEDAVİSİ BULUNDU 

OKB Kesin Tedavisi

OKB ile yıllardır mücadele eden hastalar bilir ki; uzun süredir ilaç kullandıkları, ilaçların sayısı ve dozu arttığı tedavi sürecinde değiştiği halde hastalık aslında ilaç ile tedavisi olmadığını görmektedirler. İlaç OKB'nin iyileşmesi için yeterli değildir. Sadece bir süreliğine takıntıları baskılamaktadır. Bunun nedeni aslında OKB'nin nörolojik değil, ruhsal yani psikolojik bir hastalık olmasından kaynaklanmaktadır.

 

En çok karıştırılan diğer nokta ise OKB zihinde süren bir hastalık olduğundan beynin hipotalamus alanı fazla aktif çalışır ve OKB'li hastalrın beyin MR'larında bu alan daha aktif görülür. Ancak bu hastalığın nedeni değil, aslında hastalığın düşünme üzerine olmasından kaynaklı beyinin bu alanının daha aktif çalışması ile ilgilidir. Kısacası insanın beyninin bir bölümü daha hızlı çalıştığı için OKB olmaz.

 

OKB hastalığının tedavisi ve geçmesi için olması gereken; OKB' de uzman bir Klinik Psikolog ve aynı zamanda Psikanalitik Yönelimle çalışan bir psikoterapist ile psikoterapisine başlaması gerekmektedir. Eğer takıntılar çok ağır ise kişinin hayat kalitesini bir nebze başta rahatlatmak adına psikiyatri ile birlikte süreç yürütülerek ilaç tedavisi de eklenmelidir. Ancak ilaç tedavi için değil, kişinin bu terapi sürecinde biraz rahatlaması içindir. 

(Detaylı okumak istediğiniz Başlığa TIKLAYINIZ

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı Hastalığı) kendiliğinden iyileşen bir rahatsızlık değildir. Genellikle ergenlikle yani bir insanın ruhsallığının fırtınalı olduğu bu süreçte kendisini göstermeye başlar. Kişi ilk önce bu düşüncelerin bir huzursuzluk yarattığını yoğun bir biçimde hissetse de bunun bir hastalık olduğunu bilmediğinden hastalığı negatif yönde beslemeye yönelik kendisini rahatlatıcı davranışlar geliştirir. Ancak bu rahatlatan davranışlar kişiyi o an ve o an ki takıntısını rahatlatmaya yetse de aslında takıntı tekrardan belki aynı düşünce üzerinden belki başka bir yerden tekrardan gelir. Bu süreçte takıntı (obsesyon) ve bunu rahatlatmaya yönelik kompulsif davranışların sıklığı, sayısı ve kişinin vaktini alan süresi ile başa çıkamadığı nokta da kişi takıntının gelmemesi için, takıntısını tetikleyecek her türlü durum ve davranıştan uzak durur. Bu da eskiden rahatça yapabildiği şeylerin kısıtlanması anlamına geldiği gibi, hayat kalitesinin de yaşanan ciddi düşüş kişi de başta depresyon olmak üzere başka ruhsal hastalıkların oluşmasına neden olur.OKB’de sıklıkla birlikte görülen komorbid hastalıklarla ilgili yapılan bir çalışmada, 420 OKB hastasında en sık görülen eşlik eden hastalıkların; Bipolar Bozukluk (%27.1) ve Anksiyete Bozuklukları (%12.8) olarak saptanmıştır. Ayrıca majör depresyonun da OKB tanısı almış kişilerde genel popülasyona göre 10 kat daha fazla görüldüğü belirtilmiştir.

 

Son olarak, OKB ruhsal kökenli bir stres sonucunda bastırılamayan bilinçdışındaki çatışmaların bir eseridir. Bilinçdışında artık bastıralamayan bu duygu ve dürtüler, dış dünyada bir hastalık ve huzursuzluk hisisyle obsesif düşünceler ile kendisini gösterir. Bu nedenle de, OKB ile mücadele ediyorsanız bilmeniz gereken şey, bunun bir ruhsal hastalık ve tedavisinin psikoterapi ile mümkün olduğudur.

Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist Ceren Tatar'a başvurarak OKB'den psikoterapi ile ilaçsız kurtulan danışanlarından sosyal medya üzerinden gönüllü yaptıkları Doktortakvimi ve Tavsiyediyorum.com yorumları incelemek için tıklayınız.