Ara

Öfke Kontrolü, Öfke Kontrolsüzlüğü Nedenleri ve Tedavisi

ÖFKEMİ KONTROL EDEMİYORUM: NEDENLERİ VE NE YAPILABİLİR?


Öfkelendiğiniz de sadece içiniz de öfke olduğuna mı inanıyorsunuz?


Gözlerinizi kapayın ve düşünün;


Çok öfkelendiğiniz bir zamanı yaşadığınız anı,durumu ve sizi öfkelendiren varsa kişiyi düşünün. Öfkelisiniz. Ancak adeta bir soğanın kabukları gibi en üstte duran katman olabilir mi öfkeniz? Öfkenin altında ona eşlik eden başka hangi duygularınız var? O duygularınıza bir bakın. Belki de yaşadığınız hayal kırıklığına, anlaşılmadığınızı hissetmeniz sizi öfkelendirmekte...


Şimdi o öfkenizi canlı ya da cansız aklınıza gelen herhangi bir şeye benzetin. Bu bir çizgi film kahramanı bile olabilir. Öfkeniz neye benziyor?


Öfke sadece bir reaksiyon değildir; öfke altında yatan duygulardan bizi koruyan bir savunmadır. Eğer kişi öfkesini soğanın kabuğundaki gibi bir cımbız ile kaldırılabilseydi; altında nice hüzün,hayal kırıklığı, görülmeme ve diğer ihtiyaçlar ortaya çıkacaktı. Öfkenin sahibi daha alttaki bu duygularının farkında değilken, karşısındaki de fark etmez ve karşılayabilecek kapasitede değilse bir daha yıkılmış olacaktı. Bu yüzden de öfke asıl duyguların acılarını artmaması için aslında kişinin kendisini koruma yöntemiydi.

Unutmayın, öfke denildiğinde yüklediğimiz anlamdan kaynaklı olumsuz bir şey gibi düşünülse de aslında sağlıklı olan temel duygularımızdandır. Olumsuz olan, öfkenin nasıl açığa çıktığıydı? Probleme dönüştüren ise öfkenin altında ki asıl duyguların görülmemesiydi…


PEKİ SİZİN ÖFKENİZ NEYE KARŞI?


Öfke kontrol edilmesi zor bir duygudur. Bu nedenle de bir çok insan duygularının kontrolü ve regüle edebilmesi için psikoterapi hizmeti almaktadır. Öfkenin ifade edilmesi üç biçimde görülmektedir. Bunların ilki öfkeyi kişinin kendi içine yöneltmesi, ikincisi öfkenin altında yatan duygular nedeniyle bu duyguyu taşıyamayan kişinin duygusunu dışa yöneltme ve son olarak da öfkenin kontrol edilmesidir. Öfke, durumun şekline bağlı olarak ya da daimi biçimde iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Durumsal öfke; zaman içerisinde alt yatta asıl duyguyu tetikleyen birikenin, ani biçimde patlaması ile ortaya çıkar, bu öfke türü genellikle ikincil bir duygudur, ardında gizlenen bir başka etmen bulunmaktadır. Örneğin, eşinin kendisinin hiçbir zaman duygusal ihtiyaçlarını görmemesinden kaynaklı bunun öfke ile dışa vurumu ve her kişinin görülmediğini hissettiğinde bunun öfke olarak dışa vurumudur.


Durumsal öfke içerisindeki bireyler, dışarıdan baktığımızda öfkeye dayalı davranışlar sergiliyor olsalar dahi bu duygunun ardında hayal kırıklığı, engellenme, incinme ve karşılanmamış beklentiler gibi süreçleri barındırmaktadır. Bu yüzden de öfkesini yönelttiği kişi alttaki bu ihtiyaç ve haykırışlarını görmedikçe öfkenin sahibi kişi, bu öfkenin getirdiği yükü kendi içerisinde adeta bir kar topu gibi büyütecek ve taşıyamadığı bu kartopunu sahibinin kucağına bırakmaktan başka çare bulamayacaktır. Diğer bir öfke türü olan sürekli öfke de ise kişi öfke duyduğu halde kendilerini öfkelendiren nedenleri ifade etmekte zorlanmaktadırlar. Çoğunlukla bu kişiler öfkeli olduklarını bile kabul etmez. Bu durumun nedenlerinden biri sürekli öfke düzeyleri yüksek olan bireylerin yaşam tarzı haline gelmiştir ve davranış repertuarları buna göre düzenlenmiştir. Kişi aslında duruma değil içinde taşıyamadığı tüm öfkesi kendi dünyasına ve ruhsallığına tehdit olan her şeye karşıdır.


Psikolog olarak belirtmek isterim ki, öfkenin psikolojik anlamda çalışılması gerekmesi nedenlerinden biri de kişinin fark etmediği hal de fiziksel olarakta sağlığını tehdit etmesidir. Öfke düzeyinin yüksek olması, kişinin fiziksel olarak kalp,damar sağlığını tehdit etmektedir.


Öfkenin fiziksel etkilerinin yanı sıra birçok zihinsel etkileri de vardır. Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu veya düşük performans bu zihinsel etkiler arasında sayılabilir ve bunlar da bir psikolog olarak söyleyebilirim ki depresyona, kaygı bozukluğuna, sinir, yalnızlık veya korku gibi duygusal problemlere sebep olabilir. Depresyon bastırılmış öfkenin temel belirtisi olarak görülür. Kişinin öfkesini ifade edememesi, öfkenin tıkanması ve bastırılması, maskelenmiş bir depresyona sebep olabilmektedir.

Ülkemizde yapılan bir çalışma da depresyonda öfke nöbetleri yaşayan hastaların, majör depresyonun bir alt tipini oluşturup oluşturmadıklarına bakmışlardır. Araştırma sonucunda ise, öfke nöbeti olanların, olmayanlara göre daha fazla depresyon ve kaygı gösterdikleri saptanmıştır.


Öfkeye diğer bir yandan bakacak olursak, bazı kişilik bozukluklarına sahip kişilerde de bu kişilik örgütlenmelerinin bir yapısı olarak kendini ve duygularını ifade etme biçimi yoğun öfkedir. Örneğin, öfke eğiliminin, borderline (sınır) kişilik bozukluğunun karakteristik bir özelliği öfkedir..


KENDİM NE YAPMAM LAZIM?


Öfke ile baş etmenin ilk adımı kişinin öfkelendiğini kabul etmesi ve bunu kendine itiraf etmesidir. Öfke kabul edilmediği takdirde farklı yollardan kendini açığa çıkarabilir. Öfkenin gerçek sebebini bulmak için öncelikle öfke duygusunu kabullenmek önemlidir.

Öfkenin yıkıcı etkilerinden muzdarip öfke sahibi ya da maruz kalan kişiyseniz ve artık bu durum ile başa çıkamadığınızı hissediyorsanız. Psikolojik destek alınması şarttır. Psikoterapi ile öfkenin altında yatan, öfkeyi tetikleyen nedenler çalışılmalı ve öfke duyulan bu anlarda yeni başa çıkma stratejileri geliştirilmelidir. Diğer yandan terapi ile birlikte yapılabilecekler;


Öfke durumunda vücudun nasıl tepki verdiği anlaşıldıktan sonra bunu davranış değişikliğine bir ipucu olarak kullanılabilir. Bu noktada vücudun verdiği bazı tepkiler örnek vermek gerekirse; kaşlarını çatmak, ses yükseltmek, katı bir duruş veya dönüp gitmek gibi tepkilerdir. Kişi öfke anında vücudundaki bu tepkileri fark ederse vücut dilini değiştirmeyi deneyebilirsiniz.


Öfke ile başa çıkmak için çeşitli stratejiler geliştirmek oldukça önemlidir. Bu stratejiler öfkenin yol açtığı enerjiyi değişik faaliyetlere dönüştürmesini içerir. Örneğin spor yapmak, el işleri ile uğraşmak, resim veya boyama yapmak gibi faaliyetler ile bu enerji dönüştürülebilirsiniz.


Gevşeme tekniklerini öfke anında bedenin çeşitli kısımlarında oluşan kas gerilimlerini farkına varmak ve bunları gevşetebilme yeteneği kazanabilir, kas gevşetme egzersizlerini ve hayal ederek canlandırma gibi teknikler ile öfkelerini yatıştırabilir ve sakinleşebilirsiniz.

Son olarak söylemek isterim ki bu teknikler destekleyici olsa da duygularımızı bir buz dağı gibi düşünürsek, öfke buz dağının görünen yüzüdür. Bu öfkenin kaynağı ise suyun altında daha büyük bir alandır. Terapi de bu görünmeyen kısmı görünür hale getirerek çalışılarak asıl tedavi mümkündür.

Uzman Klinik Psikolog

Ceren TATAR


52 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör