Ara

Bipolar Bozukluk Nedir? Mani Dönemi ve Depresyon Döneminde Ne Yapılmalı? Bipolar Bozukluk Tedavi

Bipolar (Manik Depresif) Bozukluk, hastalığın kontrol altında tutulması gereken; mani (duygulanımda yükselme) dönemi ile depresyon (çökkün duygulanım) arasında geçişleri barındıran 2 dönem arasında eşik altı belirtiler ile devam eden bir bozukluktur. Genellikle ergenlik ile başlangıç gösterir. Eğer tedavi görülmezse bu dönemlerden birine girildiğinde riskli davranış eğilimlerini fazlasıyla içinde barındıran hem kişinin kendisini hem de çevresindeki bireyler üzerinde ağır etkiler bırakan bir hastalıktır.

Genellikler bu kişilerin Bipolar Hastalığa sahip olduğu depresyon sürecinden geçerken psikiyatriye başvurup antidepresan tedavisi görmeye başlayınca kişi mani dönemine kayar ve bipolar bozukluk olduğu anlaşılır.

Peki ya nedir Mani ve Depresyon Dönemi ?

Öncelikle Mani dönemi denildiğinde en sık akla gelen ancak yanlış olan şey; duygudurumda ki yükselişim olumlu ve enerji de artış gibi güzel atfedilse de bu yükseliş öfke ve saldırganlık şeklinde de olabilmektedir. Bu 2 türlü yükselişte de belirgin bir şekilde artış olur ve etrafı tarafından da farkedilir.


Mani döneminin belirgin özellikleri;


- Yükselen bir benlik saygısı, özgüven, üretkenlik ve cesaret artışı

- Uykuda azalma (Tipik bu kişiler sabahın çok erken saatlerinde ayağa dikilirler.)

-Dikkat ve odaklanma problemleri görülür. (Bir iş yaparlarken tamamlamadan onu bırakıp başka bir şey yaparken görebilirsiniz.)

-Libido artışı ( Bu durum kişiyi perverce seks ya da gerçek dışı aşık olmaya itebilir ve bundan zarar görebili.)

- Alkol,madde, sigara gibi keyif verici ya da kafein gibi uyarıcı kullanımında artış

- Alışılmışın dışında anlamlı /anlamsız konuşma, konuşma da hızlanma ve içeriğinde kopukluk

-zevk veren etkinliklere aşırı katılma (örneğin; elindeki bütün parayı alışverişte harcama, düşüncesizce cinsel ilişkiye girme, aptalca iş yatırımları yapma)

-Bazen de mani dönemindeyken psikotik olmadıkları hal de manileriyle uyumlu psikotik özellikler gösterebilirler (takip edilme düşünceler, ilahi bir güç hissiyatı, telepati yönlerinin arttıklarını söylerler, bu duruma da psikotik özellikli mani denir.)

Depresyon dönemi ise maninin tam tersini duygu durumun çökkün olduğu bir dönemdir. Mani de kişinin fütursuz hareketlerinden dolayı zarar görme ihtimali ne kadar yüksekse depresyon döneminde intihar ve ölme isteği artış göstermesi risktir. Depresyon döneminin belirgin özellikleri;


- Yoğun bir hüzün ve boşluk hissi

- Aktivite yapma isteğinde azalış, zevk alamama, hayattan keyif almama

- Uyku ve iştah da genellikle yoğun bir artış bazen de azalma

-Bitkin ve yorgun hissediş, mümkün olduğunca yataktan çıkmak istemeyiş

- Yoğun mutsuzluk, geçmişe yönelik suçluluk ya da değersizlik duyguları

- Odaklanma da güçlük


Bipolar Bozuklukta, İlaç tedavisi ve psikoterapinin düzenli ve devamlılıkla birlikte gitmesi gerekmektedir. Bipolar Bozukluğun çıkış nedeni tam olarak belirgin olmasa da, genetiğin altta yatan büyük bir etken olduğu, kişinin çocukluk çağı travmaları, ebeveyn tutum ve duygusal ihmal gibi birçok faktör hastalığın ortaya çıkışında büyük bir önem arz etmektedir.


İlaç tedavisinde bu kişilerin antidepresan kullanması bu sefer de kişiyi mani dönemine kaydırdığı için psikiyatri ile entegre duygudurum düzenleyici bir ilaç kullanılmalı ve hasta ilaçlarını kendini iyi hissettiği dönem de dahi asla kesmemelidir.

Psikoterapi ile kişinin duygu durumu, duygu regülasyonu, çocukluk çağı ebeveyn ilişkileri çalışılmalı; hastanın yakın çevresini de yıpratan bir hastalık olduğundan hem danışan hem de aileye Bipolar Bozukluğun psiko-eğitimi verilmeli ve hastalığı kontrol altında tutmaya yönelik bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Bipolar Bozuklukta tedavinin devamlılığının en önemli nedeni; bir sonraki atağın gelme süresini uzatmak mümkünse engellemektir. Çünkü atakların ve geçişlerin sayısı artmaya başladıkça hastalık daha yıkıcı bir hal almaya başlar. Bipolar hastaların çoğunluğu tedaviye karşı dirençli ya da hastalığına göre yaşamadığı için bu duruma kayarlar ve büyük bir kısmının hayatları boyunca en az 1 kere hastane yatışı olur.


Uzman Klinik Psikolog

Ceren TATAR

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör