Ara

Bipolar Bozukluk Ne Demek

Bipolar Hastalığına dair Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri, manik depresiflik ve Bipolar (İki Uçlu Bozukluk) İlaçsız kesin çözümü: Bilmeniz Gereken Her Şey


Bipolar (İki Uçlu) Bozukluk, duygu durumun kontrol altında tutulması gereken; mani (duygulanımda yükselme) ile depresyon (çökkün duygulanım) arasında geçişleri barındıran 2 dönem arasında eşik altı belirtiler ile devam eden bir hastalıktır. Genellikle ergenlik ile başlangıç gösterir.

Bipolar Bozukluk nedir sorusunun yanıtı, zihninizde -10 ile başlayan ortasında 0 olan ve +10 ile biten bir cetvel hayal edin. Bu cetvelin duyguları temsil ettiği ve 0' dan -10'a yaklaştıkça depresyonun artışını, 0'dan +10'a yaklaştıkça ise mani yani duyguların yükselmesi olarak düşünmelisiniz. Herkes günlük hayatında yaşadığı olumlu veya olumsuz durumlar karşısında - ve + çizgisinde 0 noktasına yakın bir şekilde hareket etmektedir. Hiç kimsenin duyguları her zaman stabil ve nötr bir şekilde 0'da kalmaz. Ancak tam olarak hiçbir zaman -10 ya da + 10'a çıkacak kadar da yükselmez.


Bipolar Bozukluk belirtileri, kişinin bu cetvelde çökkün ve mutsuz duyguların içerisindeki depresyon döneminde -10'lara çok yaklaştığı yani intihar etme potansiyeli varlığı, yüksek ve aşırı coşkulu mani dönemi ile +10'lara çok yaklaştığı yani riskli davranışlar, para harcama, evden kaçma, aşık olma gibi duygu durumunun çok yükseldiği dönemleri işaret etmektedir.
Başlık #1: Mani Dönemi Nedir

Başlık #2: Depresyon Dönemi Nedir

Başlık #3: Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir

Başlık #4: Bipolar Bozukluk Neden Olur

Başlık #5: Bipolar Bozukluk Tedavisi Mümkün Mü 

Bipolar Bozukluk Mani Dönemi Nedir ?


Mani Dönemi, duygulanımda aşırı yükselme demektir. Bu yükselme coşku, heyecan barındıran duygulara ait olabildiği gibi öfke, asabiyet, saldıırganlık gibi duyguların yükselmesini de kapsamaktadır.Bipolar Bozukluk Depresyon Dönemi Nedir ?


Depresyon dönemi ise kişinin duygulanımın çökkünleştiği bipolar depresyonun eğer doğru şekilde tedavi ve psikoterapi görülmezse intihar etme davranışının sıkça görüldüğü bu nedenle de tehlike arz eden bir dönemdir.Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir


Mani dönemi Belirtileri

- Yükselen bir benlik saygısı, özgüven, üretkenlik ve cesaret artışı

- Uykuda azalma (Tipik bu kişiler sabahın çok erken saatlerinde ayağa dikilirler.)

-Dikkat ve odaklanma problemleri görülür. (Bir iş yaparlarken tamamlamadan onu bırakıp başka bir şey yaparken görebilirsiniz.)

-Libido artışı ( Bu durum kişiyi perverce seks ya da gerçek dışı aşık olmaya itebilir ve bundan zarar görebili.)

- Alkol,madde, sigara gibi keyif verici ya da kafein gibi uyarıcı kullanımında artış

- Alışılmışın dışında anlamlı /anlamsız konuşma, konuşma da hızlanma ve içeriğinde kopukluk

-zevk veren etkinliklere aşırı katılma (örneğin; elindeki bütün parayı alışverişte harcama, düşüncesizce cinsel ilişkiye girme, aptalca iş yatırımları yapma)

-Bazen de mani dönemindeyken psikotik olmadıkları hal de manileriyle uyumlu psikotik özellikler gösterebilirler (takip edilme düşünceler, ilahi bir güç hissiyatı, telepati yönlerinin arttıklarını söylerler, bu duruma da psikotik özellikli mani denir.)Depresyon Dönemi Belirtileri


- Yoğun bir hüzün ve boşluk hissi

- Aktivite yapma isteğinde azalış, zevk alamama, hayattan keyif almama

- Uyku ve iştah da genellikle yoğun bir artış bazen de azalma

-Bitkin ve yorgun hissediş, mümkün olduğunca yataktan çıkmak istemeyiş

- Yoğun mutsuzluk, geçmişe yönelik suçluluk ya da değersizlik duyguları

- Odaklanmada güçlükBipolar Bozukluk Neden Olur


Bipolar Bozukluk nörolojik sanılanın aksine nedenlerden değil, depresyona karşı bir savunma niteliğinde maninin ortaya çıkarak ruhsallığı koruması nedeniyle olur.


Beyin tarama (EEG) çalışmalarında çıkan depresyonda kişinin nörolojik olarak zihninin bölgeleri daha ağır mani de ise daha aktif işler. Ancak söylediğimiz gibi bu bir neden değil sonuçtur.


Bipolar Bozukluk Tedavisi Mümkün Mü


Bipolar Bozukluk, ilaç tedavisi ile psikoterapinin her zaman birlikte ilerlemesi gereken bir hastalıktır. Kişinin Mani ve Depresyon dönemine kaymasını ilaçlar stabil tutmaya yararken, psikoterapi ile bu depresyon ve maninin altında yatan duygu ve bilinçdışı çatışmalar psikoterapi ile çalışılmalıdır.