Ara

Cinsel Obsesif Bozukluğu Nedir


Cinsel Obsesif Kompulsif Bozukluk, cinsellikle ilgili kişinin zihnine gelen takıntı, huzursuzluk ve kaygı uyandırmaktadır. Gitsin diye uğraşıldıkça tekrarlayıcı bir biçimde daha yoğun gelen düşünce, görüntü ya da dürtülere obsesyon(takıntı) denir. Bu düşünce, görüntü ya da dürtünün cinsellikle ilgili içeriğinin olması ise onu cinsel obsesif kompulsif bozukluk yapmaktadır. Örneğin; karşımdaki kişinin penisine baktım mı bakmadım mı, kadının göğsüne baktım mı bakmadım mı düşüncesi de , birini eller miyim, annemden kız kardeşimden mi hoşlanıyorum düşünceleri de aslında tamamen psikolojik yaşanan tedavisi olan Cinsel takıntılardır. Kişinin zihnine gelen takıntıların oluşturduğu huzursuzluğu gidermek için kişinin anlamsız bulsa dahi yapma zorunluluğu hissettiği tüm zihinsel ya da davranışsal eylemler ise kompulsiyon olmaktadır. Kişiyi rahatlatan bu davranışlar zamanla yetmemeye ve yaptığı bu eylemlerin sayısı ve süresi artarak kişinin başa çıkamadığı bir hale getirmektedir. Bu nokta da ise kaçınma başlamakta, kişi takıntısını zihnine getirecek herşeyden kaçınmaktadır. Bu noktadan kompulsiyonlara ayrılan zamanın artması ve imkansız olan takıntılar gelmesin diye kaçınma davranışları kişiyi sinsice köşeye sıkıştırmıştır. Bu köşeye sıkışma hissi tüm takıntılarda yaşansa da kişinin bu kaygılarının yanı sıra utanç ve suçluluk duygusuyla kendi içinde yaşadığı ,bu yüzden de bunun bir hastalık olduğunu bilemeyip tedavide göremediği ve kimseye paylaşamadığı cinsel takıntılar


VESVESE Mİ YOKSA TAKINTI MI? TÜM YÖNLERİYLE CİNSEL TAKINTILAR…

Cinsel içerikli obsesif kompulsif bozukluk, kişi zihnine gelen cinsel içerikli gelen düşünce, görüntü veya dürtülerden kaygı duymaktadır. Genellikle en yakınlarından kişiyi vuran takıntılar, yakınlık alanına yaklaştıkça bu kişi de utanç ve kaygı yaratmaktadır. Bu kişiler karşı cinsle ilgili obsesyonları olabileceği gibi hemcinsine karşı da gelebilir. Bu durumlarda ‘’bunu düşündüğüme göre acaba eşcinsel miyim?’’ gibi düşünceler ya da bir çocuğa karşı gelen bu durumlar da ‘’ pedofili miyim?’’ ''annemden ya da kızkardeşim mi hoşuma gidiyor'' gibi obsesif sorgulamalara girmektedirler. Niye şimdi böyle bir düşünce bana geldi ki diye başlayan takıntılar işin içinden kişinin çıkamadığı bir noktaya gelmekte, kompulsiyon olarak ise bu kişiler örneğin, eşcinsel miyim acaba obsesyonu var ise bu kişinin kendisi hemcinsi ile cinsel birlikteliğe girebilir ve haz almadım diyerek ispat etme çabası ile kaygısını düşürebilmektedir. Cinsel obsesyonu olan kişilerin en yoğun duygusu kendilerini bu durumu yaşayan tek kişi olduklarını, yoğun utanç duygusu ile hissettiklerinden destek almaya çekinmektedir.


Cinsel obsesyonu olan bireyler hastalığını besledikçe farketmeden genel olarak kaçınma davranışları gösterir, bu kişiler takıntıların gelebileceği kişi ve ortamlardan uzak durmaya çalışır ya da bu düşünce geldiğinde nötralize edebilmek adına başka bir düşünce ile bu kaygılarını rahatlatmaktadırlar. Ancak insan doğası gereği başka birisi ile iletişime ihtiyaç duyan bir varlıktır. İnsanlarla da hayatın gereği temas halindedir. Bu da her zaman takıntıdan kaçamayacağını düşündürtür. Kişi kaçınma davranışlarının pençesine düştüğünde ise artık okula,işe gitmek istemeyen; takıntıları gelmesin diye odasından çıkmak istemeyen biri haline dönüşür.


'CİNSEL OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK TEDAVİSİ NASIL' yazımızı okumak için tıklayınız

Unutmayın, OKB bir hastalık ve tedavisi siz destek almak isterseniz mümkündür. Yoğun bir biçimde yargılanma,ayıplanma korkuları yaşıyor olabilir bu durumu sadece kendiniz yaşıyormuş gibi hissedebilir ve çevrenize bu durumu anlatamıyor olabilirsiniz. Ancak Obsesif Kompulsif Bozukluk (takıntı hastalığı); kendiliğinden geçmez, psikanalitik bir terpi ile takıntıların altında yatan duygular ve bilinçdışı çatışmalar çalışılmalıdır.

80 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör