top of page
Ara

ANİ ÖFKE PATLAMASI NASIL ÖNLENİR


Öfke ile baş etmenin ve ani öfke patlamasının nasıl önlenir olduğunun ilk adımı kişinin öfkelendiğini kabul etmesi ve bunu kendine itiraf etmesidir. Öfke kabul edilmediği takdirde farklı yollardan kendini açığa çıkarır. Öfkenin gerçek sebebini bulmak için öncelikle öfke duygusunu kabullenmek önemlidir. Öfkenin yıkıcı etkilerinden muzdarip öfke sahibi ya da maruz kalan kişiyseniz ve artık bu durum ile başa çıkamadığınızı hissediyorsanız kendinizi rahatlatmaya yönelik her ne yaparsanız yapın psikoterapi ile bu duyguları terapide çalışılması gerekmektedir.


Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Ceren Tatar'ın 'Öfke Kontrol Bozukluğu' hakkında detaylı kaleme aldığı bilgiler, öfke kontrol bozukluğu tedavisi için tıklayınız.


ÖFKEYİ NE YAPMAK RAHATLATIR?


Öfke ile başa çıkmak için çeşitli stratejiler geliştirmek oldukça önemlidir. Bu stratejiler öfkenin yol açtığı enerjiyi değişik faaliyetlere dönüştürmesini içerir. Örneğin; spor yapmak, el işleri ile uğraşmak, resim veya boyama yapmak gibi faaliyetler ile bu enerji dönüştürülebilirsiniz. Gevşeme tekniklerini öfke anında bedenin çeşitli kısımlarında oluşan kas gerilimlerini farkına varmak ve bunları gevşetebilme yeteneği kazanabilir, kas gevşetme egzersizlerini ve hayal ederek canlandırma gibi teknikler ile öfkelerini yatıştırabilir ve sakinleşebilirsiniz.


Son olarak...


Bu teknikler destekleyici olsa da duygularımızı bir buz dağı gibi düşünürsek, öfke buz dağının görünen yüzüdür. Bu öfkenin kaynağı ise suyun altında daha büyük bir alandır. Psilkanalitik Psikoterapi ile bu görünmeyen kısmı terapi de anlamlandırmak ve öfkenin altında yatan duyguları çalışmak gerekir.


DİĞER BAŞLIKLAR (Aşağıda görebilirsiniz)

Ani Öfke Patlaması Hastalığı Ani Öfke Patlaması Sebepleri Ani Öfke Patlaması Tedavisi


185 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page