Ara

Yetişkinler İçin Öfke Kontrolü

Yetişkinlerde öfke kontrolü, kişinin hayatında bir anda yaşanan ve sebepsiz gözüken bir durumdan olabildiği gibi belirli bir kişi veya kişilerin davranış ya da söylemlerine yönelikte olabilir. Genellikle yetişkin insanlar, iş yerinde, trafikte, ilişkilerinde tahammülsüzleşmeye başladıkça bunun sonucu öfke olur. Kendileri için duygusal ve mental olarak yorucu olan bu duygu, karşısındaki kişiye ise yüksek tepkilerle görünür. Ancak aslında kişinin o an öfkelendiği söz ya da tutum sadece buzdağı denizinin üzerinde kalan görünen yüzüdür.Yetişkinlerde öfke kontrolü için başvurulması gereken tek çözüm psikanalitik psikoterapi ile buzdağının üzerinde görünenin altında yatan kısım yani asıl duygular (hayalkırıklığı, beklentilerin karşılanmaması, hüzün...) terapi de çalışılmalıdır. Bunun nedeni öfkenin aslında yapılacak tüm telkin, etkinlikler, çalışmalar ile rahatlatılsa da aslında çözümün bu şekilde olmadığıdır. Öfke kontrol edilebilen bir durum değil, anlamlandırılarak çözümlenmesi gereken bir duygudur.


Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Ceren Tatar'ın 'Öfke Kontrol Bozukluğu' hakkında detaylı kaleme aldığı bilgiler, öfke kontrol bozukluğu tedavisi için tıklayınız.


ERGENLERDE ÖFKE KONTROLÜ TEDAVİSİ


Ergenlerde öfke kontrolü öncesinde ergenliğin bir insanın ruhsallığında fırtınalı bir dönemin başlangıcı ve kendi kimliğinin oluştuğu bir dönemin sancılı olacağını da kabul etmek önceliklidir. Bu nedenle de öfkenin bir yandan ergenlerin yaşantısında doğal bir dönem olduğunu da kabullenmek gerekir. Ebeveynler olarak, çocuğunuzun size ya da başkasına uönelik olan bu öfkesinin altında aslında bunun tepkisel bir anlaşılma ihtiyacı olduğununda farkında olunmalıdır. Öfkesi nedeniyle onu suçlamamalı, kızmamalı ve anlamaya çalışmak gerekir. Genellikle ergenlerde öfke problemiyle psikoterapiye başvurulduğunda da, aslında durumun bu olduğunu psikologlar görür. Terapilerde ergenin öfkesinin altında yatan duygularına karşı birlikte anlamlandırarak bu reaksiyonun nedeni üzerine çalışılarak tedavisi sağlanır.

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör