TRİKOTİLLOMANİ NEDİR?

      Trikotilomani, gözle görülecek kadar seyrelmelerin hatta kelliğin gözlemlendiği saç kayıplarının, kaş kılı, kirpik koparımı gibi kısacası kişinin vücudundaki herhangi bir kılını koparmaya yönelik olan bir bozukluktur.

       Bu hastalarda, kıl ya da saç koparmalar fazla sayıda görüldüğü gibi, daha az görülür olsa da vücudun başka bölgelerinden de kaş kılları, kirpik kılları, erkekler de sakal ve bıyık, koltuk altı kılları, bacak ve kasıkta oluşan kılları çekip koparmaya yönelik hareketlerin olduğu görülmektedir.

        Bu koparmalar ise sürekli tekrarlar şekildedir ve devamlılık arz etmektedir. Kişi çekmeden ya da koparmadan önce yüksek düzeyde gerginlik hissetmektedir. Fakat bu iş eyleme döküldüğünde ise haz almaya başlamakta bu durum kişinin hoşuna gitmekte ve onu mutlu etmektedir.

         Kişi zorlantı halinde değil tam tersine ‘’istesem  kendimi tutabilirim ama yapmak istiyorum’’ derler. Yani istek duyarlar.

         Trikotilomani’yi kolaylaştıran durumlar; dürtüsellik ve can sıkıntısıdır.(ders çalışırken vs.)

TRİKOTİLLOMANİ TEDAVİSİ

      Tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi  (BDT) en etkin yöntemdir. Trikotilomani bir dürtü kontrol bozukluğu’dur. Kişinin bilişleri çalışılmalı aynı zaman da bu dürtülerini kanalize edebileceği başka kaynaklarla ev ödevleri verilmelidir.

 

      Bazen ise trikotilomani’nin altta yatan nedeni çocukluk çağı cinsel-fiziksel istismar olabilmektedir. Kişi büyüdüğünde bu gördüğü zararı kendi bedenini cezalandırarak vermektedir. Bu durumlarda ise BDT yerine dinamik kökenli bir terapi ile çalışılması daha faydalı olmaktadır.

Randevu İçin (7/24): 0 (216) 599 04 69

E-mail: info@cerentatar.com

Adres: Zühtüpaşa, Archerson Köşkü, Şefik Bey Sok. No: 3 - 34724 Kadıköy / İstanbul

Pazartesi - Cuma: 10.00 - 20.00

Cumartesi: 09.00 - 18.00

*Pandemi tedbirleri kapsamında uygulanan yasaklardan dolayı çalışma saatleri değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

  • Instagram
  • YouTube
Bize Ulaşın

© 2021 by Uzman Psikolog Ceren TATAR. Tüm hakları saklıdır. Verilerin kopyalanması halinde yasal işlem başlatılacaktır.