Ne zaman bir ruh sağlığı uzmanına başvurmam gerekir?

          Bir uzmana başvurmak ve psikolojik destek almanız için hayatınızda sorunların işlevselliğinizi etkileyecek veya tolere edemeyeceğiniz noktaya kadar gelmesine beklemenize, herkes tarafından onaylanmış ‘’büyük’’ bir sorun yaşamanıza gerek yoktur. Ruhsal açıdan başvuruyu ertelediğiniz de, sorunlar kronikleştiğinde ve savunmalarınız iyice çöktüğünde tedavi süreci daha komplike bir hal alır. Örneğin, anksiyete bozukluğu tanısı aldıktan sonra değil, bir çok insana göre daha kaygılı, endişe duyan ve sizi zaman zaman sekteye uğrattığını fark ettiğinizde  alınan yardım anksiyöz yapınız daha fazla beslenmediğinden daha kolay olacaktır. Kısacası işlevselliğinizi kaybetmenize gerek olmadan, bazı durumlarla baş etmekte zorlandığınızı fark ettiğinizde bir ruh sağlığı uzmanına başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Psikoterapi Nedir?

           Psikoterapi, gerekli eğitimleri almış bir uzman eşliğinde duygularınızı, düşüncelerinizi, kendiniz ve diğerleriyle ilgili inançlarınızı, kişisel yaşantılarınızı güvenli bir biçimde keşfetme sürecidir. 

            Psikoterapi size, yaşadığınız zorluklar ya da sıkıntılarla ilgili içgörü kazandırmayı, düşünce ve davranışlarınızın altında yatan deneyimleri çözümleme ve yüzleşme süreci ile değişimi ve bu değişiklikler için uygun yollar bulmanıza yardımcı olmayı amaçlar.

            Terapist ile danışan arasındaki ilişki, profesyonel, danışan odaklı, etik kurallara bağılı ve tedavi edici bir ilişkidir. Terapist, sizi eleştirmez, yorum yapmaz, öğüt vermez. Sizin kendi özelliklerinizin farkına varmanıza yardımcı olur; hedeflenen değişimi gerçekleştirebilmeniz için işbirliği içinde çalışır, bilgi ve deneyimini kullanarak değişimi mümkün kılar. Yani sizi gideceğiniz yere doğrudan bırakmaz, bu yolculukta size eşlik eder.

Kimler “Klinik Psikolog” unvanı kullanabilir?

 

         Ulusal mevzuata göre (a) psikoloji veya PDR lisans mezunu olup klinik psikoloji alanında yüksek lisans derecesi alanlar ile (b) tıp programı mezun olup klinik psikoloji alanında hem yüksek lisans hem de doktora derecesini (iki düzeyi eksiksiz) alanlar “klinik psikolog” unvanı kullanabilir. Sosyoloji, felsefe, sosyal hizmetler ya da başka lisans programlarından mezun olan kişiler psikolog değildir. Ancak ülkemiz de bu alanlardan mezun olup psikolog,terapist ünvanını kullanan kişiler vardır. Bu nedenle seans randevusu almadan önce kişilerin eğitimlerine bakmanız tavsiye edilir.

 

Yaşam koçu, NLP, beyine format atma, biyoenerji danışmanı gibi sıfatlar kullanarak terapi ya da psikolojik danışmanlık veren kişileri şikayet ediniz. Bu kişilerin seans yapma yetkisi yoktur.

 

Seanslarım ne kadar sürer?

            Bu hiçbir kişiye önceden söylenebilecek bir durum değildir.Terapi süreci interaktif, danışanın belli yapılanmalarına bağlı, geliş nedeni ve hayatın değişkenliği içerisinde farklılıklar gösterebileceği bir süreçtir. Eğer size net bir süre veren bir psikolog varsa ‘’örneğin, 5 seansta depresyonunuz ortadan kalkacak’’ randevunuzu hemen iptal edin ve psikologunuzu değiştirin.

Seanslarım ‘’cafe, restaurant, ev’’ gibi yerler de olabilir mi?
 

            Kesinlikle hayır. Eğer psikologunuz sizi ofisi ya da çalıştığı kurum da sahip olduğu odası dışında seans yapmayı teklif dahi etmemelidir. Eğer size bu durumu teklif eden bir psikolog varsa kendisini şikayet ediniz.

 

Seanslarda paylaştıklarımı başkaları öğrenecek mi?

            Danışanın bilgi ve onayı olmadan, terapide konuşulan, paylaşılan bilgileri üçüncü şahıslara aktarmaz, katıldığı sosyal ortamlarda bu konulardan bahsetmez. Danışanlara ait bilgilerin ve evrakların gizliliğini korunmak zorundadır.

            Bir kişinin kendisinden terapi hizmeti aldığı bilgisini, danışanın izni olmadan, üçüncü bir şahısla (bu kişi danışanın annesi, babası, kardeşi, eşi bile olsa) paylaşmaz.

            Bu kuralın dışına çıkılabilecek tek durum; danışanın kendi veya başkasının hayatına zarar verme ihtimali varsa insan hayatını korumak adına ihlal edilir.

Randevu İçin (7/24): 0 (216) 599 04 69

E-mail: info@cerentatar.com

Adres: Zühtüpaşa, Archerson Köşkü, Şefik Bey Sk. No: 3, 34724 Kadıköy/İstanbul

Pazartesi- Cuma: 10.00 - 20.00

Cumartesi: 09.00 - 18.00

  • Instagram
  • YouTube
Bize Ulaşın

© 2020 by Ceren TATAR. Tüm hakları saklıdır.