top of page

HASTA OLMA KORKUSU 

hıv olma korkusu, hasta olma korkusu, somatik obsesyon

Hasta olma korkusu, Obsesif Kompulsif Bozukluk türlerinden biri olan Somatik Obsesyonlardır. Bu kişiler HIV, AIDS, Hepatit, Kanser gibi hastalıkları geçirmek ile ilgili zihinlerine gelen düşüncelerden dolayı kaygı duymaktadırlar. 

SOMATİK OBSESYON

Somatik Obsesyonu olan kişilerin en büyük korkusu olan hastalık (AIDS, HIV, Kanser vb.) sahibi olma durumu, genellikle bedenlerindeki duyumlarla çok fazla meşgul olurken duydukları şüphe ve huzursuzluk hissi ile rahatsızlanması kaygısını yaşamaktadır. Kompulsiyon olarak bu bireyler;

 

Beden duyumlarını dinleme

Hastalıklarla ilgili internet araştırmaları

Hasta olmamak adına ekstrem bir şekilde sağlıklarını dikkat etme

Doktora giderek genellikle içlerini rahatlatma

Bazen tek bir doktor ya da bir işlem huzursuzluk hissini gidermediğinde, birden fazla hekime başvurmak

Yakın çevresindeki kişilerden 'hasta olmadıklarına' dair teyide yönelik sorular sorarak obsesyonlarını rahatlaya çalışmaktadır. 

HIV (AIDS) KORKUSU

AIDS kapma fobisi olan bireyler, genellikle yaşadıkları bir cinsel ilişkiden sonra zihinlerine gelen 'acaba AIDS/HIC olabilir miyim' düşüncesi ile bedenlerini dinlemeye başlayark bu döngüye girer. Çok uzun yıllarca onlarca test ve taramada negatif çıksalarda, takıntının getirdiği huzursuzluk hissi gitmediği için hayatlarını bedenlerini ve HIV olma korkusu ile geçirmektedir.

HASTA OLMA KORKUSU NASIL YENİLİR

Hasta olma korkusunun yenilmesi için kişinin bu alanda çalışan uzman bir psikoterapiste başvurması ve yukarıda belirtilen kompulsif rahatlatma davranışlarının aslında durumu iyileştirmediğini sadece anlık olarak rahatlattığını kabul etmesi gerekmektedir.

SOMATİK OBSESYON TEDAVİSİ

Somatik Obsesyonlar tedavisi psikoterapidir. Bu kişiler genellikle zaten psikiyatri ilaçlarına prospektüsünde yazan yan etkileri yaşamaktan kaygı duydukları için yanaşmak istemezler. Kaygı ve korku duyguları psikoterapi ile bunların altında yatan duygular ile bilinçdışı çatışmalar çalışılmalıdır.

bottom of page