top of page

PANİK ATAK & PANİK BOZUKLUK

Nedir

PANİK ATAK NEDİR?

Panik atak, birkaç dakika içerisinde başlayarak çabuk şiddetlenen, kötü bir şey olacakmış hissi ile el ve/veya ayaklarda karıncalanma, uyuşma, terleme, ürperti gibi bedensel belirtilerin olduğu ruhsal bir hastalıktır.  düşüncesel anlamda en sık şekliyle ‘’kalp krizi mi geçiriyorum, nefes alamıyorum, kontrolümü kaybediyorum, çıldırıyor muyum?’’ gibi kişinin zihnine gelen ve hislerle devam eden bu en felaket düşüncelerle kaygısının en yüksek seviyeye ulaştığı psikolojik bir hastalıktır.

 

Kişi bu tetikte olma hali ile fiziksel ve mental olarak kendini ataklardan sonra çok yorgun hisseder ve daimi bir şekilde bir sonraki atağın ne zaman geleceğini endişeyle bekler.​Kişi ilk atağının yaşadıktan sonra bir daha olur mu düşüncesi ile zihni meşgul olur. Buna ‘’Beklenti Anksiyetesi’’ denir. Doktora nedeni için gittiğinde ise fizyolojik olarak aslında hiçbir şey çıkmadığı halde kalp, efor, EKG vs. gibi bir çok ihtimali düşünerek kontrollere gider ancak nedeni asla tıbbi değil psikolojiktir.​

İlk Belirtileri Neler

PANİK ATAK İLK BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Panik Atağın ilk belirtilerini  Fiziksel olarak Somatik yani bedensel hissedilen ve Bilişsel açıdan düşünce yapısında gelişen olarak 2'ye ayırmak gerekmektedir. Düşünce bazlı bakarsak en sık yaşanılan şey durum ile ilgili en kötü ihtimallerin kişinin zihnine gelmesi ve o an kimsenin ona yardım edemeyeceği duygusuyla;

  • Kalp Krizi mi geçiriyorum?

  • Nefes Alamıyorum/ Boğuluyorum

  • Aklımı mı Yitiriyorum ?

  • Ölüyor Muyum ?

  • Kontrolümü Kaybediyorum

 

En sık Panik Atak geçiren kişilerin zihninden o an geçen en felaket ihtimalin içerisinde olarak atağın tepe noktasına çıktığı, kimsenin yardım edemediği/edemeyeceği duygusuyla daha da ağır hissedilen belirtileridir. Somatik olarak hissedilen belirtileri ise;

  • Kol ve bacaklarda uyuşma hissi

  • Nefes almakta zorlanma / Boğulma hissi

  • Aşırı Terleme/ Aşırı Ürpertiyle üşüme hissi

  • Göğüste sıkışma hissi

  • Kalpte Çarpıntı hissi yine en sık görülen fiziksel belirtilerdir.

Ne Yapma Gerek

PANİK ATAK ANINDA NE YAPMAK GEREKİR ?

Panik Atak anında yapmanız gereken şeyler aslında çok nettir. Atak anı, gerçekte süre olarak uzun olmasa da her saniyesi kişi için çok ağır ve bitip tükenmez geçmektedir. Ancak Panik atak anında yapmanız tek ve en önemli şey; 

Kendinize yaşadığınız şeyin psikolojik olduğu, tıbbi ya da hayati bir durum yaşamadığınızı, birazdan biteceği ve aklınızdan geçen her şeyin aslında bir yanılsama olduğunu hatırlatmaktır. 

İlk Panik Atağını geçiren kişi genellikle atak ile başa çıktıysa sonrasında bir çok Kardiyoloji olmak üzere onlarca branştan randevu alarak durumuna çare aramakta veya atağı çok ağır hisseden kişiler ise kendilerini hastane aciline atmaktaıdr. Yapılan Diazem vb. sakinleştiricilerden sonra ise kişi hayatını beklenti ve korkuyla geçirmektedir. Asıl yapmanız gerek şey de burada başlar. Panik Atak için uzman bir psikoloğa başvurmalı, gerekli görüldüğü takdirde psikiyatriden de ilaç desteği alınmalıdır.

Panik Atak Öldürür Mü

PANİK ATAK ÖLDÜRÜR MÜ ?

Panik Atak öldürür mü endişesi duyuyorsanız, hiçbir atağınızda düşünce, duygu ve hisleriniz bu şekilde hissettirse de o felaket düşüncelerin ve hislerin gerçekleşmediğini deneyimlemektesiniz. Bu nedenle de Panik Atak öldürmez, ancak somatik ve bilişsel olarak en felaket his ve düşünceleri deneyimlemenize neden olmaktadır.

İlaçsız Geçer Mi

PANİK ATAK İLAÇSIZ GEÇER Mİ ?

Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Ceren Tatar'ın Milliyet Gazetesi - ''Eyvah! Panik Atak Geliyor'' makalesini okumak için tıklayınız.

Evet, Panik Atak tedavisinde ilaç hastalığın çözümü değildir. İlaç sadece hastalığın semptomlarını, endişe duygusunu biraz azaltır. Ancak Panik Atak tıbbi ya da nöroloji kaynaklı bir problem değildir. Panik Bozukluk ve diğer tüm kaygı bozuklukların psikolojik kökenlidir. Örneğin, dişinizin çürüdüğü ağrıdığında fark edersiniz. Ağrı kesici almak ya da sahte dolgu yatırmak sizi rahatlatacaktır. Ancak dişinizin neden çürüdüğünü, köklerinde ne gibi hasarlar aldığını ve nasıl oluştuğunu anlamazsanız bir süre sonra ağrı kesici de yetersiz kalacaktır. Panik Atakta da aynı bu şekilde psikoterapi ile panik atağın oluşmasının altında yatan duygusal nedenler anlaşılmadığı, dile gelmediği sürece kişi onlarca ilaç kullansa da bir süre sonra fayda etmeyecektir. Bu nedenle de panik atak ilaçsız geçer mi sorusunun cevabı evet, zaten panik atak ilaçsız geçen bir hastalıktır. Sadece hastalığı çok ağır ve kemikleşmisse psikoterapiyi destekleyici olması için ilaç tedavisi de sürece eklenmelidir.

PA Kurtulunur Mu

PANİK ATAKTAN KURTULUNUR MU ?

Panik Ataktan kurtulmak elbette mümkündür. Ancak unutmamak gerekir ki sizi hayatta panik atak ile tanıştıran süreç nasıl bir günde oluşmadıysa, hayatınızdaki endişe, kaygı, huzursuzluklar bir günde gelmediyse panik ataktan kurtulmakta hemen olmayacaktır. Bu alanda analitik yönelimli çalışan psikoterapistler ile gerekiyorsa sürecin başlangıcında ilaç tedavisi birlikte yürütülerek panik ataktan kurtulabilirsiniz.

bottom of page