TRİKOTİLLOMANİ NEDİR? TRİKOTİLLOMANİ TEDAVİSİ

tri1.jpg

TRİKOTİLLOMANİ NEDİR?

 

Trikotilomani, gözle görülecek kadar seyrelmelerin hatta kelliğin gözlemlendiği saç kayıplarının, kaş kılı, kirpik koparımı gibi kısacası kişinin vücudundaki herhangi bir kılını koparmaya yönelik olan bir bozukluktur. Bu hastalarda, kıl ya da saç koparmalar fazla sayıda görülmektedir. Ancak kişi vücudunun başka bölgelerinden de kaş kılları, kirpik kılları, erkekler de sakal ve bıyık, koltuk altı kılları, bacak ve kasıkta oluşan kılları çekip koparmaya yönelik hareketlerin olduğu görülmektedir.

TRİKOTİLLOMANİ NEDEN OLUR ?

 

Trikotillomani sürekli tekrarlar şekildedir ve devamlılık arz etmektedir. Kişi çekmeden ya da koparmadan önce yüksek düzeyde gerginlik hissetmektedir. Fakat bu iş eyleme döküldüğünde ise haz almaya başlamakta bu durum kişinin hoşuna gitmekte ve onu mutlu etmektedir.

Kişi zorlantı halinde değil tam tersine ‘’istesem  kendimi tutabilirim ama yapmak istiyorum’’ derler. Yani istek duyarlar.

Trikotilomani’yi kolaylaştıran durumlar; dürtüsellik ve can sıkıntısıdır.(ders çalışırken vs.)

 

TRİKOTİLLOMANİ TEDAVİSİ

Trikotillomani tedavisi, psikoterapi ile kesin çözüm bulmaktadır. Ancak psikoterapi ve her psikoterapist de farklıdır. Trikotillomani üzerine psikoterapi alan kişiler sıklıkla Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Maruz Bırakma Terapisi (Exposure Theraphy) veya EMDR tedavisi görmüştür. Bu terapi sistemleri Trikottilomani bireye o an iyi gelir ancak bir süre sonra hayatında tekrardan görünür olur. Bunun nedeni ise bu psikoterapi ekollerinin sorunu bir nevi yüzeysel çözümlemesi ve kişinin düşünce ve davranışlarını sorgulayarak cevaplar bulmasını sağlamaktadır.

Trikotillomani'nin kesin çözümü ise Psikanalitik Yönelimli bir psikoterapi ekolü ile mümkündür. Koparma davranışı bir dürtüdür ve kişi bu dürtüyü rahatlatmak için, yaptıktan sonra kendisini kötü hissetse de o an rahatlamaktadır. Kişinin hayatında bu koparma dürtüsünün altında yatan bilinçdışı çatışmalar ve duygular terapide çalışıldığında Trikotillomani'den kurtulmak da mümkün olmaktadır.