top of page

TRİKOTİLLOMANİ

Trikotilomani Tedavisi, Trikotilomani Kesin Çözümü, Trikotillomani Psikolog, Trikotillomaniden kurtulma yolları, Trikotillomaniden kurtuldum

TRİKOTİLLOMANİ NEDİR?

nedir

Trikotilomani, gözle görülecek saç ve kıl yolma ile seyrelmelerin hatta kelliğin gözlemlendiği saç, kaş, kirpik gibi kısacası kişinin bedeninde herhangi bir kılını koparmaya yönelik olan bir bozukluktur. Bu hastalarda, kıl ya da saç koparmalar fazla sayıda görülmektedir. Ancak kişi vücudunun başka bölgelerinden de kaş kılları, kirpik kılları, erkekler de sakal ve bıyık, koltuk altı kılları, bacak ve kasıkta oluşan kılları çekip koparmaya yönelik hareketlerin olduğu görülmektedir.

neden olur

TRİKOTİLLOMANİ NEDEN OLUR ?

Trikotillomani nedeni kişinin ruhsallığında bir anlamı olan bilinçdışı bastırılan dürtüyü koparma davranışıyla rahatlatma arayışından olur. Sürekli tekrarlar şekilde ve devamlılık arz eder. Kişi çekmeden ya da koparmadan önce yüksek düzeyde gerginlik hissetmektedir. Fakat bu iş eyleme döküldüğünde ise haz almaya başlar. Bu hazzın sonucu koparılan ve boşluklar oluşan bölgelerin sonucunda pişmanlıktır. Trikotillomani tedavi edilmezse, kişinin hastalığı kemikleşir ve kopardığı bölgedeki boşluklar kişinin kendi görüntüsünü beğenmemesine ve ileri de depresyona yol açar.

Kişi zorlantı halinde değil tam tersine ‘’istesem  kendimi tutabilirim ama yapmak istiyorum’’ der, istek duyar.

Trikotilomani’yi kolaylaştıran durumlar; dürtüsellik ve can sıkıntısıdır.(ders çalışırken vs.)

tedavisi

TRİKOTİLLOMANİ TEDAVİSİ

Trikotillomani tedavisi, psikoterapi ile kesin çözüm bulmaktadır. Ancak psikoterapi ve her psikoterapist de farklıdır. Trikotillomani üzerine psikoterapi alan kişiler sıklıkla Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Maruz Bırakma Terapisi (Exposure Theraphy) veya EMDR tedavisi görmüştür. Bu terapi sistemleri Trikottilomani bireye o an iyi gelir ancak bir süre sonra hayatında tekrardan görünür olur. Bunun nedeni ise bu psikoterapi ekollerinin sorunu bir nevi yüzeysel çözümlemesi ve kişinin düşünce ve davranışlarını sorgulayarak cevaplar bulmasını sağlamaktadır.

Trikotillomani'nin kesin çözümü ise Psikanalitik Yönelimli bir psikoterapi ekolü ile mümkündür. Koparma davranışı bir dürtüdür ve kişi bu dürtüyü rahatlatmak için, yaptıktan sonra kendisini kötü hissetse de o an rahatlamaktadır. Kişinin hayatında bu koparma dürtüsünün altında yatan bilinçdışı çatışmalar ve duygular terapide çalışıldığında Trikotillomani'den kurtulmak da mümkün olmaktadır. Trikotillomani'den kurtuldum diyebilmek için analitik bir terapi ve zaman gerekmektedir. Unutayın ki koparma davranışınız bir günde oluşmadı, terapi ve tedavi de bir süreç. 

Trikotillomani tedavisi için İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan ofisinde Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Ceren Tatar Yetişkin ve Ergen bireylere hizmet vermektedir. Online veya Yüzyüze Terapi için danışmanlık merkezi numaramızı arayabilir ya da aşağıda bulunan iletişim formunu doldurabilirsiniz.

bottom of page