CİNSEL OBSESYONLAR (CİNSEL TAKINTI)

CİNSEL OBSESİF NEDİR ?

Cinsel obsesyonlarda kişi zihnine gelen cinsel içerikli gelen düşünce, görüntü veya dürtülerden kaygı duyar. Kişiye gelen bu obsesyonların canlandığı kişiler obsesif düşüncenin geldiği bireyin tanıdığı ve yakınlık alanına yaklaştıkça bu kişi de utanç ve kaygı yaratmaktadır. En sık görülenleri;

  • Yasaklanmış/sapkın derecesinden cinsel düşünce, görüntü veya dürtüler (Örneğin;Tecavüz eder miyim, sevdiğim kişiyi aldatır mıyım, birisine cinsel olarak saldırır mıyım, anneme/kardeşime sapıkça şeyler yapar mıyım vb.)

  • Çocuklar veya ensest ilişkiye ile ilgili (Örneğin, Pedofili miyim, çocukların cinsel bölgelerine mi baktım, kucağıma alınca birşey mi hissettim vb.)

  • Homoseksüel ilişki ile ilgili düşünceler (Örneğin,Lezbiyen miyim, Gay miyim, Karşı veya hemcinsimin cinsel bölgelerine mi bakıyorum)

CİNSEL OKB NASIL GEÇER ? 

Cinsel OKB'den kurtulmak için Psikanalitik yönelimli bir psikoterapi ile OKB'li bireyin ruhsallığında, obsesif düşüncelerinin altında yatan bilinçdışındaki bastırılmış çatışmalar terapide çalışılmalıdır. Psikoterapisti tarafından gerekli görülürse kişinin terapi sürecinin başında hayat kalitesini ve terapiye katılabilmesini arttırmaya yönelik psikiyatri hekiminden ilaç tedavisi de kişinin psikoterapisi ile birlikte yürütülmelidir. 

Her psikolog ve psikoterapistin çalışma sistemi de farklıdır. OKB tedavisi görürürken EMDR, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Şema Terapi, Maruz Bırakma (Exposure) Terapi alan kişiler bilir ki, takıntıların geçtiğini ve iyileştiklerini terapi sürecinde düşünseler de aslında bu terapi sistemleri OKB tedavisinde kısıtlı bir fayda sağlamakta ve belirli bir süreden sonra ya hastalık tekrarlamakta ya da hiç geçmemektedir.

Cinsel Takıntılar nasıl geçer ve kurtulmak için ne yapmalı diyen kişiler zihinlerine gelen bu kendilerine acı ve ızdırap veren düşüncelerden kurtulmak için kendilerince başa çıkma yolları bulurlar. Genellikle cinsel takıntısı olan kişiler bu takıntılarının utandıkları, sadece kendileri yaşadıklarını düşündükleri ve ayıplanacakları korkusuyla kimseyle paylaşmaz. Ancak kendilerini rahatlatmak için yaptıkları ya da yapmaktan artık uzak durdukları her şey bir süre sonra yetmemeye başlamaktadır. Bu nedenle de hayatlarında takıntılar kendilerini daha da köşeye sıkıştırmaktadır.

 

Cinsel Takıntılar ayıp ya da günah değildir, Bu düşünceler herkesin bedeninde bir bölge nasıl hastalandığında tedavisi ile düzeliyorsa, insanların ruhsallığı da hasta olur ve bu hastalıklar takıntı şeklinde bir semptom ortaya koyabilmektedir. Bu nedenle de OKB alanında çalışan uzman bir psikolog ve psikiyatri hekimine başvurmaktan kişiler çekinmemelidir.