CİNSEL OBSESYON & CİNSEL TAKINTI)

CİNSEL OBSESİF NEDİR ?

Cinsel obsesiflik, kişi zihnine gelen cinsel içerikli gelen düşünce, görüntü veya dürtülerden kaygı duyar. Kişiye gelen bu obsesyonların canlandığı kişiler obsesif düşüncenin geldiği bireyin tanıdığı ve yakınlık alanına yaklaştıkça bu kişi de utanç ve kaygı yaratmaktadır.

 

Cinsel takıntı örnekleri için Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapistin OKB hakkında TV Röportajını izleyebilirsiniz.

Cinsel takıntılar bir çok şekilde olabilir.  OKB, Eşcinsellik takıntısı, cinsel organa bakma takıntısı, anne ensestüel şüphe (ebeveyn,kardeş,akraba), çocuklara karşı şüphe cinsel obsesyonların en sık görülen şekilleridir.

Yasaklanmış/sapkınlık şüphesi yaratan cinsel eylemler (Örneğin; Tecavüz eder miyim, sevdiğim kişiyi aldatır mıyım, birisine cinsel olarak saldırır mıyım, anneme/kardeşime sapıkça şeyler yapar mıyım vb.)

Çocuklar veya ensest ilişkiye ile ilgili (Örneğin, Pedofili miyim, çocukların cinsel bölgelerine mi baktım, kucağıma alınca birşey mi hissettim vb.)

Homoseksüel ilişki ile ilgili düşünceler (Örneğin,Lezbiyen miyim, Gay miyim, Karşı veya hemcinsimin cinsel organına bakma ve kontrol etme takıntısı)

CİNSEL OKB NASIL GEÇER ? 

Cinsel OKB'den kurtulmak için Psikanalitik Psikoterapi ile nasıl obsesif düşüncelerinin oluştuğu, geçmesi için bilinçdışı bastırılan dürtü ve duygular çalışılmalıdır. Psikoterapisti tarafından gerekli görülürse kişinin terapi sürecinin başında hayat kalitesini ve terapiye katılabilmesini arttırmaya yönelik psikiyatri hekiminden ilaç tedavisi de kişinin psikoterapisi ile birlikte yürütülmelidir. 

Cinsel OKB'den kurtulanlar bilir ki; ilaç tedavisi ya da kendisini rahatlatacak şeyler psikolojik olarak anlık rahatlama sağlar. OKB'yi kendim yendim diyen kişiler ise bir süre sonra takıntılarının tekrarladığını ya da şekil değiştirdiğini görür. OKB'nin üstesinden gelmenin yolu psikanalitik psikoterapidir. Akla gelen cinsel vesveseler aslında sizin kişiliğinizle ilgili değil psikolojik bir hastalığın sonucudur. Bu nedenle de psikoterapiye başvurmaktan çekinen kişiler cinsel vesvese nasıl geçer diye düşünürken hastalığın daha da pençesine düşer.

Her psikolog ve psikoterapistin çalışma sistemi de farklıdır. OKB tedavisi görürürken EMDR, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Şema Terapi, Maruz Bırakma (Exposure) Terapi alan kişiler bilir ki, takıntıların geçtiğini ve iyileştiklerini terapi sürecinde düşünseler de aslında bu terapi sistemleri OKB tedavisinde kısıtlı bir fayda sağlamakta ve belirli bir süreden sonra ya hastalık tekrarlamakta ya da hiç geçmemektedir.

Cinsel Takıntılar nasıl geçer ve kurtulmak için ne yapmalı diyen kişiler zihinlerine gelen bu kendilerine acı ve ızdırap veren düşüncelerden kurtulmak için kendilerince başa çıkma yolları bulur. Genellikle cinsel takıntısı olan kişiler bu takıntılarının utandıkları, sadece kendileri yaşadıklarını düşündükleri ve ayıplanacakları korkusuyla kimseyle paylaşmaz. Ancak kendilerini rahatlatmak için yaptıkları ya da yapmaktan artık uzak durdukları her şey bir süre sonra yetmemeye başlamaktadır. Bu nedenle de hayatlarında takıntılar kendilerini daha da köşeye sıkıştırmaktadır.

 

Cinsel Takıntılar ayıp ya da günah değildir. Bu düşünceler herkesin bedeninde bir bölge nasıl hastalandığında tedavisi ile düzeliyorsa, insanların ruhsallığı da hasta olur ve bu hastalıklar takıntı şeklinde bir semptom ortaya koyabilmektedir. Bu nedenle de OKB alanında çalışan uzman bir psikolog ve psikiyatri hekimine başvurmaktan kişiler çekinmemelidir. Cinsel Obsesif Bozukluk testi için kendinize zihninize cinsellikle bağlantısı olan görüntü, düşünce ya da yapar mıyım şüphesi geldiğinde huzursuzluk ve sıkıntı duyuyorsanız cinsel takıntıdır.