top of page

CİNSEL TAKINTI HASTALIĞI

Cinsel OKB'de hastalık rahatsız edici düşünce, görüntü ya da dürtünün cinsel içeriğinin olması takıntıyı cinsel obsesif kompulsif bozukluk yapar.  Takıntıların oluşturduğu huzursuzluğun gitmesi için  anlamsız bulsa dahi yoğun suçluluk ve utanç duygusunun verdiği korkuyla yapma zorunluluğu hissettiği tüm zihinsel ya da davranışsal eylemler ise kompulsiyon olmaktadır. Başlangıçta cinsel takıntıları olan bireylerin hissettiği huzursuzluğu rahatlatan kompulsiyonlar yeterli gelmez. Zaman içerisinde kompulsif eylemlerin sayısı ve süresi artarak kişinin başa çıkamadığı bir hale gelir. Bu nokta da ise kaçınma başlar. Cinsel OKB'nin geçmesi için takıntıyı aklına getirecek herşeyden bu bireyler kaçınır. Bu noktadan kompulsiyonlara ayrılan zamanın artması ve cinsel içerikli takıntılar gelmemesi için kaçınma davranışları kişiyi sinsice köşeye sıkıştırır. Takıntıların getirdiği kaygıların yanı sıra utanç ve suçluluk duygusuyla kişi kendi içine kapanır. Zihniniz içerisinde kendi kabuğuna çekilerek gelen cinsel obsesif düşünceleri çözmeye çalışır. Bu nedenle de yaşadığı takıntıların psikolojik kökenli bir hastalık olduğunu uzun bir süre bilemez.

CİNSEL OBSESİF NEDİR ?

Cinsel obsesiflik, kişinin zihnine cinsel içerikli gelen düşünce, görüntü veya yapar mıyım dürtüsünün ''acaba haz mı alıyorum'' şüphesiyle huzursuzluk yaratmasıdır. Cinsel organa bakma takıntısı gibi obsesyonlar sonucu rahatlamak ya da huzursuzluk veren takıntının gitmesi için bir davranış ritüeli gerçekleştirir. Genellikle obsesif düşüncelerin ilk tohumu kişinin yakınlarıyla ilgili (anne, kız kardeş, baba...) veya çocukken yaşadığı bir anıyı anımsaması sonucu başlar. Sıkça görülen penisine mi baktım, kadının göğsüne baktım, eşcinsel miyim, ensestüel düşünceler geliyor sapık mıyım şeklindedir.

Cinsel takıntılar bir çok şekilde olabilir.  OKB, Eşcinsellik takıntısı, cinsel organa bakma takıntısı, anne ensestüel şüphe (ebeveyn,kardeş,akraba), çocuklara karşı şüphe cinsel obsesyonların en sık görülen şekilleridir.​ 

Yasaklanmış/sapkınlık şüphesi yaratan cinsel eylemler (Örneğin; Tecavüz eder miyim, sevdiğim kişiyi aldatır mıyım, birisine cinsel olarak saldırır mıyım, anneme/kardeşime sapıkça şeyler yapar mıyım vb.)

Çocuklar veya ensest ilişkiye ile ilgili (Örneğin, Pedofili miyim, çocukların cinsel bölgelerine mi baktım, kucağıma alınca birşey mi hissettim vb.)

Homoseksüel ilişki ile ilgili düşünceler (Örneğin,Lezbiyen miyim, Gay miyim, Karşı veya hemcinsimin cinsel organına bakma ve kontrol etme takıntısı)

CİNSEL OKB NASIL GEÇER ? 

Cinsel takıntılar kişinin huzursuzluk ve kaygı duygusunun bilinçdışı temeli Psikanalitik Psikoterapi ile tedavi edilir. Cinsel OKB yaşayan kişilerin değerlerine zıt gelen obsesyonların getirdiği huzursuzluk ve anksiyete bilinçdışında yaşanan başka bir ruhsal çatışmanın semptom olarak yansımasıdır. Bu nedenle Cinsel Takıntı tedavisi için başvuran danışanlarımın terapilerinde bir süre sonra takıntılar tamamen geçmekte ve terapide takıntı hastalığına neden olan kök nedenler çözülür. Eşcinsellik takıntısı gibi cinsel takıntıların geçmesi için kesin çözüm psikoanalitik psikoterapidir.  Cinsel takıntıdan kurtulmak istiyorsan vakit kaybetmeden psikanalitik psikoterapi süreci ile geçecektir.

Cinsel OKB'den kurtulanlar bilir ki; ilaç tedavisi ya da kendisini rahatlatacak şeyler psikolojik olarak anlık rahatlama sağlar. OKB'yi kendim yendim diyen kişiler ise bir süre sonra takıntılarının tekrarladığını ya da şekil değiştirdiğini görür. OKB'nin üstesinden gelmenin yolu psikanalitik psikoterapidir. Akla gelen cinsel vesveseler aslında sizin kişiliğinizle ilgili değil psikolojik bir hastalığın sonucudur. Bu nedenle de psikoterapiye başvurmaktan çekinen kişiler cinsel vesvese nasıl geçer diye düşünürken hastalığın daha da pençesine düşer.

Her psikolog ve psikoterapistin çalışma sistemi de farklıdır. OKB tedavisi görürürken EMDR, Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Şema Terapi, Maruz Bırakma (Exposure) Terapi alan kişiler bilir ki, takıntıların geçtiğini ve iyileştiklerini terapi sürecinde düşünseler de aslında bu terapi sistemleri OKB tedavisinde kısıtlı bir fayda sağlamakta ve belirli bir süreden sonra ya hastalık tekrarlamakta ya da hiç geçmemektedir.

Cinsel Takıntılar nasıl geçer ve kurtulmak için ne yapmalı diyen kişiler zihinlerine gelen bu kendilerine acı ve ızdırap veren düşüncelerden kurtulmak için kendilerince başa çıkma yolları bulur. Genellikle cinsel takıntısı olan kişiler bu takıntılarının utandıkları, sadece kendileri yaşadıklarını düşündükleri ve ayıplanacakları korkusuyla kimseyle paylaşmaz. Ancak kendilerini rahatlatmak için yaptıkları ya da yapmaktan artık uzak durdukları her şey bir süre sonra yetmemeye başlamaktadır. Bu nedenle de hayatlarında takıntılar kendilerini daha da köşeye sıkıştırmaktadır.

 

Cinsel Takıntılar ayıp ya da günah değildir. Bu düşünceler herkesin bedeninde bir bölge nasıl hastalandığında tedavisi ile düzeliyorsa, insanların ruhsallığı da hasta olur ve bu hastalıklar takıntı şeklinde bir semptom ortaya koyabilmektedir. Bu nedenle de OKB alanında çalışan uzman bir psikolog ve psikiyatri hekimine başvurmaktan kişiler çekinmemelidir. Cinsel Obsesif Bozukluk testi için kendinize zihninize cinsellikle bağlantısı olan görüntü, düşünce ya da yapar mıyım şüphesi geldiğinde huzursuzluk ve sıkıntı duyuyorsanız cinsel takıntıdır.

bottom of page