top of page

TEKRARLAMA TAKINTISI

tekrarlama takıntısı

Tekrarlama takıntısı olan kişiler gelen huzursuzluk verici  düşünce, görüntü ya da his sonucunda o an kendisi için anlamı olan bazende olmadığı halde yapma zorunluluğu hissetmektedirler. Tekrarlama takıntısı olmasının nedeni yaptıkları kompulsif ve anlık rahatlatan eylemlerdir. Bu eylemleri davranışlarıyla yapabildikleri gibi zihinlerinin içerisinde de gerçekleştirebilir. Yaptıkları bu kompulsiyonların belirli bir sayısı ya da sırası olabileceği şeklinde tekrar tekrar yaparak döngüyü başlatırlar.

TEKRARLAMA HASTALIĞI NASIL GEÇER

Tekrarlama obsesyonu olan kişi her ne yaparsa, kaç kere tekrarlarsa tekrarlasın sadece anlık olarak bir rahatlama sağladığı gibi geriye dönüp baktığında aslında hastalığının daha fazla arttığını görecektir. Psikiyatri ilaç tedavisi ise yine aynı şekilde takıntısı olan bireyi biraz rahatlatsa da aslında takıntıları tedavi etmekte yetersizdir. Tekrarlama hastalığının tedavisi, Psikanalitik Psikoterapi ile kişinin ruhsallığında bir anlamı olan bu yineleme obsesyonunun altında yatan duygu ve bilinçdışı çatışmaların çalışılması gerekir.

Merak ettiğiniz diğer takıntı ( okb ) türleri ve Uzman Klinik Psikolog Ceren TATAR'ın Obsesif Kompuslif Bozukluğa dair TV yayını, uzman psikolog tavsiyesi için aşağıdaki başlıkları tıklayabilirsiniz.

bottom of page