top of page
Ara

Kripto Para Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir

kripto para bağımlılığı tedavisi

Kripto para bağımlılığı günümüz dünyasında enflasyonist ortamda popülerleşen ekonomik olarak ömür boyu güvende hissetmek istedikleri noktada hızlıca hedefe ulaşmaya yönelik bir bağımlılıktır. Borsa veya kumara göre çok daha hızlı ve yüksek kazanç vaadeder. Kripto para borsasında yapılan kaldıraçlı işlemler ise erken emeklilik hayalini süsleyen en etkili yatırım ve bağımlılık türüdür.Kripto Para Bağımlılığı Neden Oluşur?


Kripto bağımlılığı iş hayatının karşılığını istediği şekilde alamayan dürtüsel insanlarda daha çok ortaya çıkar. Özellikle enflasyonist ortamlarda 1 ay boyunca iş hayatında verilen emeğin karşılığında istenilen ve hakedilen konforlu bir geleceğin olmaması ortaya çıkaran en büyük etkendir.


Uzun çalışma saatleri, fazla iş yükü, büyükşehirlerde işe giderken ki trafik ve enflasyonist ortam özellikle orta gelirli insanlar için kurtuluş olarak görülür. Altcoinler ve kaldıraçlı işlemler ise kripto para bağımlısı kişiler için hayallerine ulaşmak için basamak olarak görülür.


Ayrıca volatilite nedeniyle coinler o kadar spekülatif ki; kripto paralar her an hareket halinde ve kişi de sürekli takip etme isteği uyandırır. Bu nedenle de kripto para borsası kişinin günlük hayatında sürekli aklındadır. Genellikle ilk girişlerinde memnun oldukları paraları kazanan kripto borsa işlemcileri kazanılan oranın artması ile bağımlılığı da doğru orantılı artar.


Yapılan kaldıraçlı işlemler çok kazandırsa da bir süre sonra büyük kaybettirmesi de kaçınılmazdır. Belki 1 yıl boyunca kazandığı ve emek verdiği kripto parayı bir günde sıfırlayabilir. Bu kişileri depresyon, çaresizlik, alkol, öfke problemleri ve sigara kullanımında artış ve stresi de meydana getirir.


Kripto Para Bağımlılığı Kimlerde Sık Görülür?


  • Çocukluk çağlarından itibaren daha dürtüsel hemen olsuncu bireylerde


  • Maddi açıdan ortalama/rahat ailelerde büyüyen ve rahatlığı yetişkinliğinde devam ettirmek isteyen


  • Sorumluluk alma ve sürdürme becerisi yüksek olmayan

  • Birden çok bağımlılığı olan (alkol, sigara, madde...) kripto para bağımlılarının geçmiş öyküsünde sıkça rastlanır.Kripto Para Bağımlısı Kişilerin Aileleri Ne Yapmalı?


Özellikle maddi varlığı olan ailelerin kripto bağımlısı çocukları kaç yaşında olsun onlara büyük bir yetişkin olduğu hissiyatını veremez. Bu yüzdende borçlarını kapar veya sürekli destek olurlar. Zaten sorumluluk alma, bunun altında uzun emekler verme kapasitesi gelişmemiş kripto bağımlıları için yaptıkları hatayı ödüllendirmek anlamına gelir. Bu nedenle de bağımlılık sorunu tekrar tekrar farklı zamanlarda ortaya çıkar.


Kripto bağımlısı bireylerin aileleri çocuklarının yorulmalarını, üzüldüklerini görmek istemezler. Çocuklarına hayır demeyerek mutlu etmeyi sevmek olarak düşünebilirler. Çocuğunuzu sevmek ayrı birşey hatalarının sorumluluklarını alarak ödemeleri gereken bedel ayrı birşeydir. Kripto bağımlısı kişilerin aile bireyleri manevi olarak her zaman destek olmalı ancak maddi açıdan hatalarını örtbas etmemeleridir.


Kripto Para Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?


Kripto para psikanalitik psikoterapi de bağımlı olunan nesnenin temelindeki duygular terapide meydana çıkarılır. Kripto para, bitcoin ve diğer tüm bağımlılıkların temelinde bastırılamayan haz dürtüsünün artarak engellenememesi yatar.


Bastırılamayan haz dürtüsü çocukluk çağından itibaren ya hiçbir zaman hayır denilenerek sınır konulmamasıyla ya da duygusal eksikliğin içerisinde büyüyen çocukların büyüdükçe duygusal ihtiyaçlarını farklı nesnelerle doldurma çabasının bir sonucudur.


Bu nedenle rehabilatasyon merkezleri veya ilaç tedavileri bağımlılığın kesin çözümü değildir. Yıllarca sadece ilaç ve rehabilatasyon merkezlerine başvurmuş kişilerin sorunlarının çözülmediği ve bir noktadan sonra tedavi yerine detoks merkezi olarak görülmeye başlanması da kişilerin zamanını ve parasını boşa harcamasına neden olur.
11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page