top of page
Ara

Panik Atak Mı Ölüm Korkusu Mu


panik atak ölüm korkusu

Panik Bozukluk hastaları ilk ataklarını geçirirken ölüm ile burun buruna geldiklerini düşünerek yoğun bir kaygı yaşar. Kalp krizi geçirme, çıldırma, kontrolü kaybetme, nefes alamama ve darlığı düşünceleri panik atak krizi yaşayan kişiyi ölecekleri duygusuna sürükler. Yaşanan bu korku gerçekte Panik Atak'ın belirtisidir.


Nedensiz Ölüm Korkusu Neyin Belirtisi


Ölüm korkusu çoğunlukla Panik Bozukluğun en sık belirtisidir. Tıbbi ya da fiziksel olarak bir neden yokken bir anda iç darlığı ile gelir. Bu korku gerçekliğin dışındadır. Yani kişinin ölümle burun buruna geleceği sağlık ya da fiziksel bir durumla ilgisi yoktur. Sağlığını kaybetme riski yaşayan, travmatik bir trafik kazası geçiren, zor bir ameliyata giren her insan ölüm korkusu yaşayabilir. Bu çok normaldir çünkü bir neden ve hayati risk vardır. Sebebi olmadığı halde kriz şeklinde gelen ölüm korkusu ise Panik Ataktır.Panik Atak Ölüme Neden Olur Mu


Panik Atak asla öldürmez veya ölüme neden olmaz. Panik atakta öleceğim duygusu her ne kadar bedensel belirtilerin ön planda olduğu bir hastalık olsa da, sadece bir histir. Panik atak geçirerek ölmek imkansızdır. Bu yüzdende panik atakta ölüm riski yoktur. Panik atak yaşayanların ölüm korkusunda aslında ne kalp krizi geçiriyordur, ne nefes alamıyordur sadece bu şekilde hisseder. Atak anında genellikle hastane aciline, sonrasında ise kardiyoloji branşı başta olmak üzere bir çok hekim ve teste başvururlar. Yapılan onlarca tetkik temiz çıkar ve hekimler Panik Atak hastasına yaşadığı hislerin psikolojik olduğunu, ölmeyeceklerini söyler.


Panik Atak Sonucu Ölüm Korkusu Nasıl Geçer?


Panik Ataktan dolayı ölüm korkusunun geçmesini isteyen kişiler için kesin çözüm Psikanalitik Psikoterapidir. Anksiyete Bozuklukları alanında çalışan uzman bir psikolog ile bu korkuların temelinde yatan duygu ve bilinçdışı süreçler Panik Atak terapisinde çalışılmalıdır. Bu şekilde ölüm korkusu olarak yaşanan semptom geçer.panik atak mı ölüm korkusu mu

PANİK ATAK MI KALP KRİZİ Mİ?


Panik Atak krizi anında kalp krizi geçirme düşüncesi en sık korku yaratan belirtilerdendir. İlk Panik Ataktan sonra kişi sürekli kalp krizi geçireceğini düşünerek korku halinde yaşar. Ancak panik atağın kalp krizinden farkı psikolojik kökenli ve aslında yalancı fiziksel semptomlar yaşamaktır. Hiç bir zaman panik atak bir kalp krizi yapmaz. Panik atak bir kalp hastalığı değildir ve kalp aslında sıkışmaz. Ancak panik bozukluk hastası hayatını bu korkular nedeniyle hep önlemler içinde yaşar. Panik atak hastası sürekli kalp krizi geçireceğini gerçekçi olmayan yalancı semptomlar yüzünden düşünür. Hızlı hareket etmeme, kafein ve sigarayı azaltma, gideceği yerlerde rotayı hep yakınlarda hastane olacak şekilde oluşturmak, sakinleştirici içecekler tüketmek, hızlı merdiven .çıkmak, spor yapmak gibi eforlu aktivitelerden kaınmak kalp krizi korkusu yaşayan panik atak hastasının en sık yaptığı yanlışlardır.


655 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page