top of page
Ara

ANİ ÖFKE PATLAMASI SEBEPLERİ


Ani öfke patlamasına sahip bireyler, dışarıdan bakıldığında öfkenin ön planda göründüğü davranışlar sergiliyor olsalar da bu duygunun ardında hayal kırıklığı, engellenme, incinme ve karşılanmamış duygusal ihtiyaçlar gibi duygular barındırmaktadır. Bu duygularının sebepleri belki de öfke patlaması yaşayan kişi dahi farkında değilken, karşısındaki kişinin yaptığı davranış ya da sözleriyle bu noktalara dokunması, kişi de ani şekilde öfke reaksiyonuna neden olmaktadır. Öfke patlamasının yöneltildiği kişi, aslında bu ihtiyaç ve haykırışlarını görmedikçe öfkenin sahibi, bu sebep olan duygusal yükü kendi içerisinde adeta bir kar topu gibi büyüdüğünü hissederken, taşıyamadığı noktada bir ani öfke patlamasıyla karşısındaki kişinin kucağına çığ haline gelen bu kar topunu bırakacaktır.

Diğer Başlıklar (Aşağıda Görebilirsiniz)

Ani Öfke Patlaması Hastalığı

Ani Öfke Patlaması Nasıl Önlenir

Ani Öfke Patlaması Tedavisi


Sürekli olan öfke de ise olan spesifik bir olaya dair değil, öfke duyduğu halde kendilerini öfkelendiren nedenleri ifade etmekte zorlanır, çoğunlukla bu kişiler öfkeli olduklarını bile kabul etmez. Bu durumun nedenlerinden biri sürekli öfke düzeyleri yüksek olan bireylerin yaşam tarzı haline gelmiştir ve davranış repertuarları buna göre düzenlenmiştir. Kişi aslında duruma değil içinde taşıyamadığı tüm öfkesi kendi dünyasına ve ruhsallığına tehdit olan her şeye karşıdır.


Uzman Klinik Psikolog & Psikoterapist Ceren Tatar'ın 'Öfke Kontrol Bozukluğu' hakkında detaylı kaleme aldığı bilgiler, öfke kontrol bozukluğu tedavisi için tıklayınız.


667 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page