top of page
Ara

DİSTİMİ & KRONİK DEPRESYON

Distimi, bir depresyon türü ve en önemli özelliği depresif belirtilerin diğer depresyon türlerine göre şiddetinin daha düşük ancak uzun süreli devam etmesidir. Kronik Depresyon diye geçtiği için Majör Depresyon ile sıkça karıştırılır. Ancak Dismiti de depreesyonun şiddeti daha düşük ama süregelmesi çok daha uzundur.


Distimik Bozukluk hastası bireyler karamsarlık ile geçmişi düşünmeye, suçluluk ve değersizlik duyguları içerisinde sağlanmıştır. Tedavi görülmez ise ömür boyu süren bir gidiş gösterir. Hayata karşı umutsuz, değersizlik hissinin yoğun olduğu, uyku, iştah ve cinsel problemlerin yaşandığı, konsantre güçlüğü, isteksizlik ve keyif alamama ön plandadır. Genellikle Distimi’nin altında çocukluktan gelen ebeveynleri ile yaşanan olumsuz deneyimler, travmalar veya eşlik eden başka bir kişilik örgütlenmesi yapılan çalışmalarda saptanmıştır.DİSTİMİ TEDAVİSİ


Distimi tedavisi için Psikanalitik Psikoterapi ile kişinin yaşadığı depresfi duygulanımların altında yatan bilinçdışı çatışmalar çalışılmalıdır. İlaç tedavisi yetersiz ve eğer analitik bir terapiden geçilmezse kişinin depresyonu ömür boyu sürecektir.


40 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page